(1)= 0.4 p.u. V₁ = 1.040⁰ #12 = 0.12 + j0.16 100 MW + 50 Mvar
Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
13th Edition
ISBN:9780133923605
Author:Robert L. Boylestad
Publisher:Robert L. Boylestad
Chapter1: Introduction
Section: Chapter Questions
Problem 1P: Visit your local library (at school or home) and describe the extent to which it provides literature...
Related questions
Question
please i need handwritting step by step

Transcribed Image Text:In the figure, bus 1 is the reference bus, V1 = 1.06 p.u and the angle is 0°. A load with active power= 100
MW and reactive power = 50 Mvar is connected to bus 2. The line impedance is z12 = 0.12 +j0.16 p.u on
a base of 100 MVA. Start with an initial estimate of |V2|0) = 1.0 p.u and 8200) = 0°. Find |V2|(¹) (one
iteration).
2
100 MW
H
O
*12= 0.12 + j0.16
+ 50 Mvar
V₁ = 1.040⁰
O a.
|V2|(¹) = 0.4 p.u.
O b.
|V2|(¹) = 0.5 p.u.
OC. |V2|(¹) = 0.7 p.u.
O d.
|V2|(¹) = 0.8 p.u.
O e.
|V2|(¹) = 0.6 p.u.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, electrical-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Fundamentals of Electric Circuits
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028229
Author:
Charles K Alexander, Matthew Sadiku
Publisher:
McGraw-Hill Education

Electric Circuits. (11th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780134746968
Author:
James W. Nilsson, Susan Riedel
Publisher:
PEARSON

Engineering Electromagnetics
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028151
Author:
Hayt, William H. (william Hart), Jr, BUCK, John A.
Publisher:
Mcgraw-hill Education,