. A rectangular loop with side-lengths 0.2m and 0.4m is in a magnetic field B 0.25T as shown. There is a current I 0.5A in the loop. (a) Indicate in the figure which way the loop will turn around the axis. (b) What is the magnitude of the torque on the loop?
. A rectangular loop with side-lengths 0.2m and 0.4m is in a magnetic field B 0.25T as shown. There is a current I 0.5A in the loop. (a) Indicate in the figure which way the loop will turn around the axis. (b) What is the magnitude of the torque on the loop?
Related questions
Question

Transcribed Image Text:7. A rectangular loop with side-lengths 0.2m and
0.4m is in a magnetic fieldB
There is a current I 0.5A in the loop.
0.25T as shown.
%3D
(a) Indicate in the figure which way the loop
will turn around the axis.
(b) What is the magnitude of the torque on the
loop?

Transcribed Image Text:Some possibly useful numbers
= 8.99 x 10° N m2/C2 €0 = 8.85 x 10-12C²/Nm2
4TEO
%3D
= 10-7Tm/A
e = 1.6 x 1019 C
me = 9.11 x 10-31kg
mp = 1.67 x 10-27kg
%3D
leV = 1.6 x 10-19 J
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps
