Pile_review_exercise-soln

pdf

School

Dawson College *

*We aren’t endorsed by this school

Course

123

Subject

Mechanical Engineering

Date

Jan 9, 2024

Type

pdf

Pages

3

Uploaded by DeaconPencil4003

Report
1. Consider a deep cohesive soil with the following properties: Top Layer: ɣ = 116 pcf Lower Layer: ɣ = 124 pcf e 0 = 0.48 e 0 = 0.86 C c = 0.35 C c = 0.52 q u = 2500 psf q u = 1800 psf Find: The factor of safety for the given design load and the expected settlement of the pile group under the design load if each pile is smooth steel 18 dia. Use the Coyle & Sulaiman method Solution: Part a) S/d = 3ft / 18” = 2 < 3 → use: Q g = 2 x D x (W + L) x f + 1.3 x c x N c x W x L where: W = L = 3 + 3 + 1.5 = 7.5 ft f 1 = c 1 x α 1 c 1 = q u1 / 2 = 2500 / 2 = 1250 psf = 1250 x 0.7 = 875 psf From graph: α 1 = 0.7 f 2 = c 2 x α 2 c 2 = q u1 / 2 = 1800 / 2 = 900 psf = 900 x 0.8 = 720 psf From graph: α 1 = 0.8 D 1 = 17 ft D 2 = 28 ft Q g = 2 x D 1 x (W + L) x f 1 + 2 x D 2 x (W + L) x f 2 + 1.3 x c 2 x N c x W x L = 2 x 17 x (7.5 + 7.5) ft x 875 lb/ft 2 + 2 x 28 x (7.5 + 7.5) ft x 720 lb/ft 2 + 1.3 x 900 lb/ft 2 x 5.14 x 7.5 ft x 7.5 ft = 446.25 + 604.8 + 338.3 = 1389.35 kips SF = Q g /Q D = 1389.35 / (450 x 2) = 1.54 Bottom of lower layer @ elev: 0’
Part b) Deep clay → imaginary footing at 2 / 3 pile depth = 2 / 3 x 45’ = 30 ft → @ elev: (100 – 30) = 70’ Clay layer extends from bottom of imaginary footing down to elev: 0’ → (70’ – 0’) = 70 ft Mid-point of clay layer is at 35 ft. S c = ((C c x H) / (1 + e 0 )) x log(p/p 0 ) Overburden pressure @ mid-point of clay layer: p 0 @ 35’ = 9 ft x 116 lb/ft 2 + 8 x (116 62.4) lb / ft 3 + (83 35) ft x (124 62.4) lb / ft 3 = 1044 + 428.8 + 2956.8 = 4429.6 lb / ft 2 Area of imaginary footing at mid-point of clay layer: W = L = 7.5 + 35 = 42.5 ft Area = 42.5 x 42.5 = 1806.25 ft 2 Δp @ 35’ = Load / Area = (450 tons x 2000 lb / ton) / 1806.25 ft 2 = 498.27 lb / ft 2 P @ 35’ = p 0 @ 35’ + Δp @ 35’ = 4429.6 + 498.27 = 4927.87 lb / ft 2 S c = ((C c x H) / (1 + e 0 )) x log(p/p 0 ) = ((0.52 x 70 ft) / (1 + 0.86)) x log (4927.87 / 4427.87) = 19.57 x log (1.1124) ft = 19.57 x log (1.1125) ft = 19.57 x 0.0463 ft x 12 in / ft = 10.87 in 2. Consider a dense sandy soil with the following properties: Top Layer: ɣ = 18.22 kN/m 3 ɸ = 38 K = 0.52 Lower Layer: ɣ = 19.48 kN/m 3 ɸ = 43 K = 0.39 Find: The factor of safety for the given design load and the expected settlement of the pile group under the design load given that a pile load test on a single 0.5 m diameter pile resulted in a settlement of 3” . Individual pile diameter is 0.5 m. Solution: Part a) Convert metric unit weight and pile Ø to imperial units to avoid more complicated conversions later. Pile Ø = 0.5 m x (3.28 ft / m) = 1.64 ft 1 kN/m 3 = 6.423 lb /ft 3 Unit weight δ top layer = 18.22 kN/m 3 x 6.423 lb /ft 3 = 117.0 lb /ft 3 Unit weight δ lowee layer = 19.48 kN/m 3 x 6.423 lb /ft 3 = 125.1 lb /ft 3 Dense sand d c = 20 Ø = 20 x 1.64 ft = 32.8 ft Determine vertical pressures p v : p v@elev: 91 = 9 ft x 117.0 lb /ft 3 = 1053 lb /ft 2 p v@elev: 83 = 1053 + 8 ft x (117.0 62.4) lb /ft 3 = 1053 + 436.8 = 1489.8 lb /ft 2 p v@elev: 67.2 = 1489.8 + 15.8 ft x (125.1-62.4) lb /ft 3 = 1489.8 + 990.7 = 2480.5 lb /ft 2
Q ult = Q friction + Q tip since there are 2 layers of clay over the length of the pile, calculate Q friction for each layer separately Determine areas under the p v curve: For top layer: Area p v top = ½ x 1053 lb/ft 2 x 9 ft +1053 lb/ft 2 x 8 ft + ½ x (1489.8 1053) lb/ft 2 x 8 ft = 4738.5 + 8424.0 + 1747.2 = 14909.7 lb / ft For lower layer: Area p v lower = 1489.8 lb/ft 2 x 15.8 ft + ½ x (2480.5 1489.8) lb/ft 2 x 15.8 ft +2480.5 x 12.2 ft = 23538.8 + 7826.5 + 30262.1 = 61627.5 lb/ft Circumference of pile= π x D = π x 0.5 m x 3.28 ft / m = 5.15 ft tan δ = 0.20 (smooth steel) Q friction = Q friction top + Q friction lower = Area under pv curve x circumference x K x tan δ = Area p v top x circumference x K top x tan δ + Area p v lower x circumference x K lowerp x tan δ = 14909.7 lb / ft x 5.15 ft x 0.52 x 0.20 + 61627.5 lb/ft x 5.15 ft x 0.39 x 0.20 = 7985.6 + 24755.8 = 32741.4 lbs = 32.74 kips Q tip = Area of tip x p v @ tip x N q* Area of tip = π r 2 = π x (0.25m x 3.28 ft / m) 2 = 2.11 ft 2 For φ = 43° N q* = 180 Q tip = Area of tip x p v @ tip x N q* = 2.11 ft 2 x 2480.5 lb /ft 2 x 180 = 942093 lbs = 942.09 kips Q ult = Q friction + Q tip = 32.74 + 942.09 = 974.8 kips Q g = Q ult x # piles = 974.8 x 9 = 8774 kips Q design = (450 tons x 2 kips / ton) = 900 kips SF = Q g / Q design = 8774 kips / 900 kips = 9.75 Part b) Settlement of pile group = settlement of test pile x (smallest dimension of pile group / diameter of test pile ) S = S o x (B/B) ½ = 3 inches *(7.5 ft / (0.5m x 3.28 ft / m)) = 6.42 inches
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help