Project 1 Spring 2021 2nd 8 Revised
docx
keyboard_arrow_up
School
Eastern Gateway Community College *
*We aren’t endorsed by this school
Course
105
Subject
Mathematics
Date
Feb 20, 2024
Type
docx
Pages
8
Uploaded by BrigadierBookOwl39
MTH105 QUANTITATIVE REASONING
Project Number 1
Tailgate Mission
You and your closest 9 friends decide to tailgate before attending the EGCC Gator Baseball game. You each give $5.00 for food and beverages. You are in charge of shopping at your local supermarket. Based on your budget, decide what are your best options are for purchasing hamburgers and/or hot dogs, beverages, condiments, and snacks. You need to justify (unit analysis) why you made the decisions you did. Space is given below each item to show the unit analysis.
You must complete the unit price for the entire worksheet regardless of whether or not you use that item in your tailgate. Must show calculations/formula for credit. Any answer given with no calculations shown will result in no credit for that answer.
This is an exercise that tests your skills in conversions, planning, and general math skills.
You MUST spend no less than $45
and no more than $50
with a mixed variety of items in different categories. You can look up conversions on the internet they are readily available
Assumptions:
•
All paper products, utensils, and ice are provided by someone else in the group.
•
You must stay within budget and cannot get money from any other source.
•
All hamburgers must weigh approximately 1/4 of a pound precooked.
•
HINT: Use unit conversions to compare what item is a “better deal”.
Beverages
Coke Products
(Coke, diet Coke, Bar’s, Sprite, Fanta, Nestea, Minute Maid)
Ex. I will do the first one for you 1 liter = 33.814 oz
So, the 2-liter bottle contains 67.628 oz
Since you get 2 for $3.00 each bottle is $1.50
If you take $1.5 / 67.628 oz that equals $.0222 per oz. always round to the nearest cent (2 decimal places) you get $.02 per oz or 2 cents per oz
Description
Quantity
Volume/container
Cost
Unit Price ($per oz)
2-liter bottles
1
2L
2/$3.00
$.02/0z
12 pack of cans
12
12 oz.
3/$9.00
$.02/0z
6 pack of bottles
6
24 oz.
3/$8.00
$1.85/0z
Show calculations here
3/9= $0.33 per case12*12 = 144 oz .33/144= 0.0022 per oz
3/8= $2.67 / 144 oz = $0.0185 or 1.85 cents per ounce.
Pepsi Products (Pepsi, Diet Pepsi, 7Up, Mountain Dew, Dr. Pepper)
Description
Quantity
Volume/container
Cost
Unit Price ($per oz)
2-liter bottles
1
2 L
2/$3.00
$0.2/0z
12 pack of cans
12
12 oz.
3/12.00
$0.17/0z
Show calculations here
$1.5 / 67.628 oz that equals $.0222 per oz. = $.02 per oz or 2 cents per oz
3/12= $0.25 per case12*12 = 144 oz .25/144= $0.0017 or 0.17 cents per ounce.
Bottled Water
I will do the first water conversion for you too…
Since there are 8 bottles at 16.9 oz per bottle, the entire 8 pack case is 135.2 oz. The cost of the case is $3.69 so you divide that by 135.2 you get $.02729.. round to 2 decimal places you get $.03 per oz or 3 cents per oz
Description
Quantity/case
Volume/bottle
Cost/case
Unit Price ($per oz)
8 pack Dasani
8
16.9 oz.
$3.69
$.03/oz
12 pack Ice Mountain
12
8 oz.
$2.99
$.03/0z
24 pack of Nestle
24
8 oz.
$2.99
$.02/0z
6 pack of Aquafina
6
24 oz.
$3.79
$.03/0z
24 pack of store brand
24
16.9 oz.
$2.49
$.01/0z
Show calculations here
1) There are 12 bottles at 8 oz per bottle, the entire 12 pack case is 96 oz. The cost of the case is $2.99 so you divide that by 96 you get $.0311.. round to 2 decimal places you get $.03 per oz or 3 cents per oz
2) There are 24 bottles at 8 oz per bottle, the entire 24 pack case is 192 oz. The cost of the case is $2.99 so you divide that by 192 you get $.0155.. round to 2 decimal places you get $.02 per oz
or 2 cents per oz
3) There are 6 bottles at 24 oz per bottle, the entire 6 pack case is 144 oz. The cost of the case is $3.79 so you divide that by 144 you get $.0263.. round to 2 decimal places you get $.03 per oz or 3 cents per oz
4) There are 24 bottles at 16.9 oz per bottle, the entire 24 pack case is 405.6 oz. The cost of the case is $2.49 so you divide that by 405.6 you get $.0061.. round to 2 decimal places you get $.01
per oz or 1 cent per oz
Power Drinks
Description
Quantity
Volume
Cost
Unit Price ($per oz)
Gatorade
1
32 oz.
$.69
$.02/0z
Monster
1
16 oz.
4/$5.00
$.08/0z
Powerade
1
32 oz.
$.79
$.02/0z
Show calculations here
1) The volume is 32 oz and the cost is $0.69, so you divide that by 32 you get $0.0215.. round to
2 decimal places you get $0.02 per oz or 2 cents per oz
2) The volume is 16 oz and the cost is 4/$5.00, so each can costs $1.25. You divide that by 16 you get $0.0781.. round to 2 decimal places you get $0.08 per oz or 8 cents per oz
3) The volume is 32 oz and the cost is $0.79, so you divide that by 32 you get $0.0247.. round to 2 decimal places you get $0.02 per oz or 2 cents per oz
Entrée
Hot Dogs
Note: quantity per pack does not factor in your unit price per oz calculation
Description
Quantity/pack.
Weight/pack.
Cost/pack.
Unit Price ($Per oz)
Oscar Meyer
10
1 lb.
$1.99
$0.12/0z
Kahn’s Bun Size
8
16 oz.
$2.49
$0.16/0z
Hebrew National
7
12 oz.
$3.99
$0.33/0z
Oscar Meyer
8
1 lb.
$3.39
$0.21/0z
John Morrell
10
16 oz.
$1.69
$0.11/0z
Show calculations here
1) The weight is 16 oz (1 lb) and the cost is $1.99, so you divide that by 16 you get $0.1243.. round to 2 decimal places you get $0.12 per oz.
2) The weight is 16 oz and the cost is $2.49, so you divide that by 16 you get $0.1556.. round to 2 decimal places you get $0.16 per oz.
3) The weight is 12 oz and the cost is $3.99, so you divide that by 12 you get $0.3325.. round to 2 decimal places you get $0.33 per oz.
4) The weight is 16 oz (1 lb) and the cost is $3.39, so you divide that by 16 you get $0.2118.. round to 2 decimal places you get $0.21 per oz.
5) The weight is 16 oz and the cost is $1.69, so you divide that by 16 you get $0.1056.. round to 2 decimal places you get $0.11 per oz.
Hamburgers
Description
Weight/pack.
Cost/pack
Notes
Unit Price ($per lb.)
Ground Sirloin
1 lb.
$5.69
$5.96/lbs
4 premade ground angus patties
1.5 lbs.
$5.49
$3.66/lbs
Tube of ground chuck
3 lbs.
$10.47
80% lean/20% fat
$3.49/lbs
Tube of ground beef
5 lbs.
$13.95
73%lean/27%
fat
$2.79/lbs
Ground turkey
1 lb.
$4.19
$4.19/lbs
Show calculations here
1) Weight is 1 lb and the cost is $5.69, so the unit price is $5.69 per lb.
2) Weight is 1.5 lbs and the cost is $5.49, so you divide that by 1.5 you get $3.66.. round to 2 decimal places you get $3.66 per lb.
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
- Access to all documents
- Unlimited textbook solutions
- 24/7 expert homework help
3) Weight is 3 lbs and the cost is $10.47, so you divide that by 3 you get $3.49.. round to 2 decimal places you get $3.49 per lb.
4) Weight is 5 lbs and the cost is $13.95, so you divide that by 5 you get $2.79.. round to 2 decimal places you get $2.79 per lb.
5) Weight is 1 lb and the cost is $4.19, so the unit price is $4.19 per lb.
Hot Dog Buns
Description
Quantity/package
Cost/package
Unit Price ($per bun)
Pack of 8
8
$1.00
$0.13/bun
Pack of 12
12
$2.69
$0.22/bun
Show calculations here
1) Quantity is 8 and the cost is $1.00, so you divide that by 8 you get $0.125.. round to 2 decimal
places you get $0.13 per bun.
2) Quantity is 12 and the cost is $2.69, so you divide that by 12 you get $0.2241.. round to 2 decimal places you get $0.22 per bun.
Hamburger Buns
Description
Quantity/package
Cost/package
Unit Price ($per bun)
Pack of 8
8
$1.00
$0.13/bun
Pack of 8 Sesame Seed
8
$1.50
$0.19/bun
Pack of 12
12
$1.99
$0.17/bun
Show calculations here
1) Quantity is 8 and the cost is $1.00, so you divide that by 8 you get $0.125.. round to 2 decimal
places you get $0.13 per bun.
2) Quantity is 8 and the cost is $1.50, so you divide that by 8 you get $0.1875.. round to 2 decimal places you get $0.19 per bun.
3) Quantity is 12 and the cost is $1.99, so you divide that by 12 you get $0.1658.. round to 2 decimal places you get $0.17 per bun.
Condiments
Mustard
Description
Weight/container
Cost/container
Unit Price ($per oz)
French’s
8 oz.
$1.47
$0.18/0z
Hellmann’s
9.5 oz.
$2.59
$0.27/0z
Store brand
8 oz.
$.79
$0.10/0z
Show calculations here
1) Weight is 8 oz and the cost is $1.47, so you divide that by 8 you get $0.1837.. round to 2 decimal places you get $0.18 per oz.
2) Weight is 9.5 oz and the cost is $2.59, so you divide that by 9.5 you get $0.2726.. round to 2 decimal places you get $0.27 per oz.
3) Weight is 8 oz and the cost is $0.79, so you divide that by 8 you get $0.0987.. round to 2 decimal places you get $0.10 per oz. Ketchup
Description
Weight/container
Cost/container
Unit Price ($per oz)
Hunt’s
24 oz.
$1.00
$0.04/0z
Heinz
20 oz.
$2.19
$0.11/0z
Store brand
24 oz.
$1.00
$0.04/0z
Show calculations here
1) Weight is 24 oz and the cost is $1.00, so you divide that by 24 you get $0.0416.. round to 2 decimal places you get $0.04 per oz.
2) Weight is 20 oz and the cost is $2.19, so you divide that by 20 you get $0.1095.. round to 2 decimal places you get $0.11 per oz.
3) Weight is 24 oz and the cost is $1.00, so you divide that by 24 you get $0.0416.. round to 2 decimal places you get $0.04 per oz.
Mayonnaise
Description
Weight/container
Cost/container
Unit Price ($per oz)
Hellmann’s
16.5 oz.
$2.99
$0.18/0z
Miracle Whip
12 oz.
$3.59
$0.30/0z
Store brand
12 oz.
$1.99
$0.17/0z
Show calculations here
1) Weight is 16.5 oz and the cost is $2.99, so you divide that by 16.5 you get $0.1811.. round to 2 decimal places you get $0.18 per oz.
2) Weight is 12 oz and the cost is $3.59, so you divide that by 12 you get $0.2991.. round to 2 decimal places you get $0.30 per oz.
3) Weight is 12 oz and the cost is $1.99, so you divide that by 12 you get $0.1658.. round to 2 decimal places you get $0.17 per oz.
American Cheese Note. the quantity / pack does not factor in your unit price per oz calculation
Description
Quantity/pack
Weight/pack
Cost/pack
Unit Price ($per oz)
Kraft
24 slices
16 oz.
$4.49
$0.28/0z
Velveeta
24 slices
12 oz.
$5.69
$0.47/0z
Store brand
16 slices
12 oz.
$2.69
$0.22/0z
Show calculations here
1) Weight is 16 oz and the cost is $4.49, so you divide that by 16 you get $0.2806.. round to 2 decimal places you get $0.28 per oz.
2) Weight is 12 oz and the cost is $5.69, so you divide that by 12 you get $0.4741.. round to 2 decimal places you get $0.47 per oz.
3) Weight is 12 oz and the cost is $2.69, so you divide that by 12 you get $0.2241.. round to 2 decimal places you get $0.22 per oz.
Snacks & Desserts
Description
Weight/pack
Cost/pack
Unit Price ($per oz)
Bakery Cookies
18 oz
$3.99
$0.22/0z
Oreo Double Stuff
15 oz.
$2.99
$0.20/0z
Chips Ahoy
13 oz.
$2.49
$0.19/0z
Lays Chips
10 oz.
$2.99
$0.30/0z
Grippo’s
8 oz.
$2.79
$0.35/0z
Husman’s
10 oz.
$4.29
$0.43/0z
Ruffles
8.5 oz.
$2.99
$0.35/0z
Doritos
11 oz.
$3.29
$0.30/0z
Store brand pretzels
15 oz.
3/$5.00
$0.11/0z
Show calculations here
1) Weight is 18 oz and the cost is $3.99, so you divide that by 18 you get $0.2216.. round to 2 decimal places you get $0.22 per oz.
2) Weight is 15 oz and the cost is $2.99, so you divide that by 15 you get $0.1993.. round to 2 decimal places you get $0.20 per oz.
3) Weight is 13 oz and the cost is $2.49, so you divide that by 13 you get $0.1915.. round to 2 decimal places you get $0.19 per oz.
4) Weight is 10 oz and the cost is $2.99, so you divide that by 10 you get $0.299.. round to 2 decimal places you get $0.30 per oz.
5) Weight is 8 oz and the cost is $2.79, so you divide that by 8 you get $0.3487.. round to 2 decimal places you get $0.35 per oz.
6) Weight is 10 oz and the cost is $4.29, so you divide that by 10 you get $0.429.. round to 2 decimal places you get $0.43 per oz.
7) Weight is 8.5 oz and the cost is $2.99, so you divide that by 8.5 you get $0.3517.. round to 2 decimal places you get $0.35 per oz.
8) Weight is 11 oz and the cost is $3.29, so you divide that by 11 you get $0.2990.. round to 2 decimal places you get $0.30 per oz.
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
- Access to all documents
- Unlimited textbook solutions
- 24/7 expert homework help
9) Weight is 15 oz and the cost is 3/$5.00. So, the cost of one pack is $5.00/3 = $1.67. Then, you divide that by 15 you get $0.1113.. round to 2 decimal places you get $0.11 per oz.
******************************************************************************
Project Questions
1.
What beverages would you purchase and in what quantities?
2-liter bottles
1
2L
2/$3.00
$.02/0z QTY 4
24 pack of Nestle
24
8 oz.
$2.99
$.02/0z QTY 1 2.
How did you arrive at that decision? Explain your reasoning. Four two liters of soda would be enough for each of the group members to enjoy at least two 6-
8oz cups of soda. Having a 24 pack of water will allow everyone to have at least two water bottles at the event. This is enough beverages to ensure that everyone has something to drink. 3.
How much would you spend on beverages? $8.99
4.
How many hot dogs and/or hamburgers, including buns, would you purchase? Please list those along with their quantities.
Oscar Meyer
10
1 lb.
$1.99
$0.12/0z QTY 2
Pack of 8
8
$1.00
$0.13/bun QTY 2
Tube of ground chuck
3 lbs.
$10.47
80% lean/20% fat
$3.49/lbs QTY 1
Pack of 12
12
$1.99
$0.17/bun QTY 1
5.
How did you arrive at that decision? Explain your reasoning. Had to ensure there would be enough food for everyone to get at least one hot dog and hamburger but if there is more food available that would be ideal. 6.
How much did you spend on hot dogs, hamburgers, and buns? $18.44
7.
What condiments would you purchase? Please list those along with their quantities.
Store brand
8 oz.
$.79
$0.10/0z QTY 2
Hunt’s
24 oz.
$1.00
$0.04/0z QTY 1
Store brand
12 oz.
$1.99
$0.17/0z QTY 1
Store brand
16 slices
12 oz.
$2.69
$0.22/0z QTY 1
8.
How did you arrive at that decision? Explain your reasoning
To save additional funds torwards snacks, I thought it would be a good idea to go with the store brand for some of the condiments. 9.
How much did you spend on condiments? $7.26
10.
What snacks would you purchase? Please list those along with their quantities.
Chips Ahoy
13 oz.
$2.49
$0.19/0z QTY 1
Doritos
11 oz.
$3.29
$0.30/0z QTY 1
Lays Chips
10 oz.
$2.99
$0.30/0z QTY 1
11.
How did you arrive at that decision? Explain your reasoning. My goal was to provide a few different snack options that can be enjoyed with the hot dogs and burgers this can help to ensure everyone gets enough during the tailgate. 12.
How much did you spend on snacks? $8.77
13.
How much did you spend total
? $43.49