Assignment 8 Enterprise Budget
xlsx
keyboard_arrow_up
School
Northern Arizona University *
*We aren’t endorsed by this school
Course
305
Subject
Finance
Date
Jan 9, 2024
Type
xlsx
Pages
2
Uploaded by aliyahdutemple
Lab Assignment 9 - Enterprise Budget
-- Grain yields are measured in cwt or hundred weights
-- Grain yields per acre for pinto beans are 85% of sunflower grain yields. Hull yield is 10 cwt per acre.
-- Grain prices per cwt are 30% higher for pinto beans than they are for sunflowers. The price of bean hulls is $1.45 per cwt.
-- Seed costs per acre for pinto beans are 25% higher than for sunflower
-- The cost per acre for input expenses and irrigation costs for pinto beans are identical to sunflowers irresepctive of yield
-- Custom harvest costs for pinto beans are triple the cost for sunflowers
-- All other variable and fixed costs for pinto beans are identical to sunflower
Enterprise Budget
Enterprise Budget
Sunflower
Pinto Bean
Sunny Grain Farms
Sunny Grain Farms
Sunflower ($/acre)
Unit
Quantity
Price
Amount
Pinto Bean ($/acre)
Unit
Quantity
Price
Amount
Revenue
Revenue
Grain Yield
cwt
60
$7.50
$450.00
Grain Yield
cwt
51
$9.75
$497.25
Hull Yield
cwt
10
$1.45
$14.50
Total Revenue
$450.00
Total Revenue
$511.75
Variable Costs
Variable Costs
Seed costs
acre
1
$28.26
$28.26
Seed costs
acre
1
$35.32
$35.32
Input expenses
cwt
40
$0.75
$30.00
Input expenses
cwt
36
$0.75
$27.00
Irrigation costs
cwt
40
$1.40
$56.00
Irrigation costs
cwt
36
$0.75
$27.00
Custom harvest costs
acre
1
$8.00
$8.00
Custom harvest costs
acre
1
$8.00
$8.00
Labor
acre
1
$2.30
$2.30
Labor
acre
1
$2.30
$2.30
Fuel
acre
1
$1.77
$1.77
Fuel
acre
1
$1.77
$1.77
Machinery repairs & maintenance
acre
1
$2.94
$2.94
Machinery Repairs & Maintenance
acre
1
$2.94
$2.94
Interest on operating capital
$
$ 85 5%
$135.73
Interest on Operating Capital
$
$77.00
5%
$109.55
Total $265.00
Total $213.88
Income Above Variable Costs
$185.00
$/acre
Income Above Variable Costs
$297.87
$/acre
Fixed Costs
Fixed Costs
Crop insurance
acre
1
$7.37
$7.37
Crop insurance
acre
1
$7.37
$7.37
Crop consultant
acre
1
$6.00
$6.00
Crop consultant
acre
1
$6.00
$6.00
Machinery ownership Expenses
acre
1
$12.58
$12.58
Machinery ownership Expenses
acre
1
$12.58
$12.58
Overhead
acre
1
$4.25
$4.25
Overhead
acre
1
$4.25
$4.25
Farm Real Estate taxes
acre
1
$10.00
$10.00
Farm Real Estate taxes
acre
1
$10.00
$10.00
Land acre
1
$120.00
$120.00
Land acre
1
$120.00
$120.00
Total Fixed Costs
$160.20
Total Fixed Costs
$160.20
Profit (Return to management and risk)
$104.80
$/acre
Profit (Return to management and risk)
$53.68
$/acre
Simple Breakeven Sunflower Price = $5.75
$/cwt
Simple Breakeven Pinto Grain Price = $8.98
$/cwt (assume hull revenue remains unchanged)
Simple Breakeven Sunflower Yield = 1.7
cwt/acre
Simple Breakeven Pinto Grain Yield = 1.1
cwt/acre (assume hull revenue remains unchanged)
Simple Breakeven Revenue = $46
$/acre
Simple Breakeven Revenue = $47
$/acre
Comparative Breakeven Sunflower Price = $3.23
$/cwt Comparative Breakeven Sunflower Yield = 0.6
cwt/acre The goal of this assignment is to construct two enterprise budgets for Sunny Grains farms, one for sunflowers and one for pinto beans, and calculate breakeven prices and yields. You can address the memo to Sunny Grain farms. Make sure to interpret the results in the memo.
Step 1 - Complete the enterprise budget spreadsheet model for sunflowers by entering the correct formulas in the cells highlighted in yellow
-- Include 6 months
of interest on the sum of operating expenses
Step 2 - Complete the enterprise budget spreadsheet model for pinto beans based on the following information:
Step 3 - Calculate simple and comparative breakeven values for sunflower price and sunflower yield in the space provided
Step 4 - Submit the Excel spreadsheet model you developed to Canvas before the due date (there are no written responses required, only the completed Excel spreadsheet model)
There are no written responses due for Lab Assignment 8, only the written memo. The memo should report the results of the enterprise budget construction activity back to Sunny Grain farms.
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
- Access to all documents
- Unlimited textbook solutions
- 24/7 expert homework help
Related Questions
are the answers correct?
arrow_forward
A-6
arrow_forward
Gold Star Rice, Limited, of Thailand exports Thai rice throughout Asia. The company grows three varieties of rice—White, Fragrant, and Loonzain. Budgeted sales by product and in total for the coming month are shown below:
Dollar sales to break-even = Fixed expenses ÷ CM ratio = $223,600 ÷ 0.52 = $430,000
As shown by these data, net operating income is budgeted at $145,600 for the month and the estimated break-even sales is $430,000.
Assume that actual sales for the month total $710,000 as planned; however, actual sales by product are: White, $227,200; Fragrant, $284,000; and Loonzain, $198,800.
Required:
Prepare a contribution format income statement for the month based on the actual sales data.
Compute the break-even point in dollar sales for the month based on your actual data.
arrow_forward
Problem solving
41A. Great Lakes Inc. makes and sells t-shirts. Each t-shirt uses 1.5 metres of fabric. Budgeted production of t-shirts in units for the next
five months is as follows:
May
June
Budgeted production 32,000 28,000
The company wants to maintain monthly ending inventories of fabric equal to 15% of the following month's budgeted production
needs. The cost of fabric is $3.50 per metre. Prepare a direct materials purchases budget for the month of July.
July August September
26,000 24,000 22,000
41B. Camping Out Co. manufactures down sleeping bags. Each sleeping bag requires 4 kilograms of down and takes .3 hours of direct
labour. The standard cost of the down used by Camping Out is $8 per kilogram and the standard labour cost is $10 per hour. In
November, Camping Out purchased 15,000 kilograms of down for $120,750. During the year, the company manufactured 4,000 sleeping
bags. Payroll reported a total of 1,480 direct labour hours at a cost of $14,060.
Instructions
a.
b.…
arrow_forward
7. Question Content Area
Direct Materials Purchases Budget: Direct Labor Budget
Crescent Company produces stuffed toy animals; one of these is “Arabeau the Cow.” Each Arabeau takes 0.20 yard of fabric (white with irregular black splotches) and 10 ounces of polyfiberfill. Fabric costs $3.40 per yard and polyfiberfill is $0.05 per ounce. Crescent has budgeted production of Arabeaus for the next four months as follows:
Units
October
41,000
November
80,000
December
60,000
January
40,000
Inventory policy requires that sufficient fabric be in ending monthly inventory to satisfy 20 percent of the following month’s production needs and sufficient polyfiberfill be in inventory to satisfy 40 percent of the following month’s production needs. Inventory of fabric and polyfiberfill at the beginning of October equals exactly the amount needed to satisfy the inventory policy.
Each Arabeau produced requires (on average) 0.10 direct labor hour. The average cost of direct labor is $15…
arrow_forward
Green Garden Supply budgeted three hours of direct labour per unit at $20.00 per hour to produce 500 units of product. The 500 units were completed using
1,600 hours of direct labour at $20.50 per hour.
What is the direct labour price variance at Green Garden Supply?
A. $800 favourable
B. $750 unfavourable
OC. $800 unfavourable
D. $750 favourable
arrow_forward
Smart Manufacturing budgeted costs for 50,000 linear feet of block are:
Fixed manufacturing costs $24,000 per month
Variable manufacturing costs $16.00 per linear foot
Smart installed 40,000 linear feet of block during March. How much is budgeted total manufacturing costs in March?
Group of answer choices
$640,000
$824,000
$664,000
$800,000
arrow_forward
General Account Subjects Questions
arrow_forward
I'm having trouble figuring out the total required production in units and the total estimated cost in this problem.
arrow_forward
Budget Performance Report
Salisbury Bottle Company manufactures plastic two-liter bottles for the beverage industry. The cost standards per 100 two-liter bottles are as follows:
Cost Category
Standard Costper 100 Two-LiterBottles
Direct labor
$1.20
Direct materials
6.50
Factory overhead
1.80
Total
$9.50
At the beginning of March, Salisbury’s management planned to produce 500,000 bottles. The actual number of bottles produced for March was 525,000 bottles. The actual costs for March of the current year were as follows:
Cost Category
Actual Cost for theMonth Ended March 31
Direct labor
$6,550
Direct materials
33,800
Factory overhead
9,100
Total
$49,450
a. Prepare the March manufacturing standard cost budget (direct labor, direct materials, and factory overhead) for Salisbury, assuming planned production.
Salisbury Bottle Company
Manufacturing Cost…
arrow_forward
Two grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a popular perfume made by a company in western
Siberia. The cost of the musk oil is $1.60 per gram. Budgeted quarterly production of Mink Caress is given below for
Year 2 and the first quarter of Year 3:
Budgeted production, in
bottles
First
76,000
Year 2
Units of raw materials to be purchased
Unit cost of raw materials
Cost of raw materials to purchased
Second
Third Fourth
106,000 166,000 116,000
The inventory of musk oil at the end of a quarter must equal 20% of the following quarter's production needs. A total of
30,400 grams of musk oil will be on hand to start the first quarter of Year 2.
Required:
Prepare a direct materials budget for musk oil, by quarter and in total, for Year 2.
Units of raw materials needed per unit of finished
goods
Units of raw materials needed to meet production
Total units of raw materials needed
Mink Caress
Direct Materials Budget - Year 2
Second
First
Quarter
Year 3
First
86,000
Third…
arrow_forward
Alpesh
arrow_forward
Lean Accounting
The annual budgeted conversion costs for a lean cell are $155,800 for 1,900 production hours. Each unit produced by the cell requires 9 minutes of cell process time. During the month, 2,790 units are manufactured in the cell. The estimated materials costs are $76 per unit.
(Round the per unit cost to the nearest cent and use in subsequent computations. If required, round your answers to the nearest dollar.)
Journalize the following entries for the month:
a. Materials are purchased to produce 2,940 units.
b. Conversion costs are applied to 2,790 units of production.
c. The cell completes 2,650 units, which are placed into finished goods.
If an amount box does not require an entry, leave it blank.
a.
?
?
?
?
b.
?
?
?
?
c.
?
?
?
?
arrow_forward
need help with this
arrow_forward
Need solution
arrow_forward
Budget Performance Report
Genie in a Bottle Company (GBC) manufactures plastic two-liter bottles for the beverage industry. The cost Performance goals, often relating to how much a product should cost.standards per 100 two-liter bottles are as follows:
Cost Category
Standard Costper 100 Two-LiterBottles
Direct labor
$1.34
Direct materials
5.74
Factory overhead
0.34
Total
$7.42
At the beginning of July, GBC management planned to produce 500,000 bottles. The actual number of bottles produced for July was 540,000 bottles. The actual costs for July of the current year were as follows:
Cost Category
Actual Cost for theMonth Ended July 31
Direct labor
$7,091
Direct materials
30,252
Factory overhead
1,854
Total
$39,197
Enter all amounts as positive numbers.
a. Prepare the July manufacturing A detailed estimate of what a product should cost.standard cost…
arrow_forward
Provide correct option
arrow_forward
Four grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $1.60 per gram. Budgeted production of Mink Caress is given below by quarters for Year 2 and for the first quarter of Year 3:
Year 2
Year 3
First
Second
Third
Fourth
First
Budgeted production, in bottles
90,000
120,000
180,000
130,000
100,000
The inventory of musk oil at the end of a quarter must be equal to 20% of the following quarter’s production needs. Some 72,000 grams of musk oil will be on hand to start the first quarter of Year 2.
Prepare a direct materials budget for musk oil, by quarter and in total, for Year 2.
arrow_forward
Four grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $1.60 per gram. Budgeted production of Mink Caress is given below by quarters for Year 2 and for the first quarter of Year 3:
Year 2
Year 3
First
Second
Third
Fourth
First
Budgeted production, in bottles
90,000
120,000
180,000
130,000
100,000
Musk oil has become so popular as a perfume ingredient that it has become necessary to carry large inventories as a precaution against stock-outs. For this reason, the inventory of musk oil at the end of a quarter must be equal to 20% of the following quarter’s production needs. Some 72,000 grams of musk oil will be on hand to start the first quarter of Year 2.
Required:
Prepare a direct materials budget for musk oil, by quarter and in total, for Year 2.
arrow_forward
Alpesh
arrow_forward
Three grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $2.20 per gram. Budgeted production of Mink Caress is given below by quarters for Year 2 and for the first quarter of Year 3:
Year 2
Year 3
First
Second
Third
Fourth
First
Budgeted production, in bottles
72,000
102,000
162,000
112,000
82,000
Musk oil has become so popular as a perfume ingredient that it has become necessary to carry large inventories as a precaution against stock-outs. For this reason, the inventory of musk oil at the end of a quarter must be equal to 20% of the following quarter’s production needs. Some 43,200 grams of musk oil will be on hand to start the first quarter of Year 2.
Required:
Prepare a direct materials budget for musk oil, by quarter and in total, for Year 2. (Round "Unit cost of raw materials" answers to 2 decimal places.)
arrow_forward
Three grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $2.20 per gram. Budgeted production of Mink Caress is given below by quarters for Year 2 and for the first quarter of Year 3:
Year 2
Year 3
First
Second
Third
Fourth
First
Budgeted production, in bottles
72,000
102,000
162,000
112,000
82,000
Musk oil has become so popular as a perfume ingredient that it has become necessary to carry large inventories as a precaution against stock-outs. For this reason, the inventory of musk oil at the end of a quarter must be equal to 20% of the following quarter’s production needs. Some 43,200 grams of musk oil will be on hand to start the first quarter of Year 2.
Required:
Prepare a direct materials budget for musk oil, by quarter and in total, for Year 2. (Round "Unit cost of raw materials" answers to 2 decimal places.)
Mink Caress
Direct…
arrow_forward
Four grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $1.90 per gram. Budgeted production of Mink Caress is given below by quarters for Year 2 and for the first quarter of Year 3:
Year 2
Year 3
First
Second
Third
Fourth
First
Budgeted production, in bottles
96,000
126,000
186,000
136,000
106,000
The inventory of musk oil at the end of a quarter must be equal to 20% of the following quarter’s production needs. Some 76,800 grams of musk oil will be on hand to start the first quarter of Year 2.
Required:
Prepare a direct materials budget for musk oil, by quarter and in total, for Year 2.
arrow_forward
Three grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western
Siberia. The cost of the musk oil is $1.50 per gram. Budgeted production of Mink Caress is given below by quarters for Year 2 and for
the first quarter of Year 3:
Year 2
Year 3
First
Second
Third
Fourth
First
Budgeted production, in bottles
60,000
90,000 150,000 100,000
70,000
The inventory of musk oil at the end of a quarter must be equal to 20% of the following quarter's production needs. Some 36,000
grams of musk oil will be on hand to start the first quarter of Year 2.
Required:
Prepare a direct materials budget for musk oil, by quarter and in total, for Year 2.
Mink Caress
Direct Materials Budget - Year 2
Quarter
First
Second
Third
Fourth
Year
Required production in units of finished goods
60,000
90,000
150,000
100,000
400,000
Units of raw materials needed per unit
hed goods
3
3
Units of raw materials needed to meet production
180,000
270,000
450,000…
arrow_forward
Three grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $1.50 per gram. Budgeted production of Mink Caress is given below by quarters for Year 2 and for the first quarter of Year 3:
Year 2
Year 3
First
Second
Third
Fourth
First
Budgeted production, in bottles
60,000
90,000
150,000
100,000
70,000
The inventory of musk oil at the end of a quarter must be equal to 20% of the following quarter’s production needs. Some 36,000 grams of musk oil will be on hand to start the first quarter of Year 2.
Required:
Prepare a direct materials budget for musk oil, by quarter and in total, for Year 2.
arrow_forward
Hii, Tutor Give answer
arrow_forward
THREE GRAMS OF MUSK OIL ARE REQUIRED FOR EACH BOTTLE OF MINK CARESS, A VERY
POPULAR PERFUME MADE BY A SMALL COMPANY IN WESTERN SIBERIA. THE COST OF THE MUSK
OIL IS $1.90 PER GRAM. THE BUDGETED PRODUCTION OF MINK CARESS IS GIVEN BELOW BY
QUARTERS FOR YEAR 2 AND FOR THE FIRST QUARTER OF YEAR 3:
Year 2
First
Year 3
Secon Third Fourth First
Budgeted production, in 68,000 98,000 1,58,000 1,08,000 78,000
MUSK OIL HAS BECOME SO POPULAR AS A PERFUME INGREDIENT THAT IT HAS BECOME
NECESSARY TO CARRY LARGE INVENTORIES AS A PRECAUTION AGAINST STOCK-OUTS. FOR THIS
REASON, THE INVENTORY OF MUSK OIL AT THE END OF A QUARTER MUST BE EQUAL TO 20% OF
THE FOLLOWING QUARTER'S PRODUCTION NEEDS. SOME 40,800 GRAMS OF MUSK OIL WILL BE
ON HAND TO START THE FIRST QUARTER OF YEAR 2. REQUIRED: PREPARE A DIRECT MATERIALS
BUDGET FOR MUSK OIL, BY QUARTER AND IN TOTAL, FOR YEAR 2.
WAYLAND MANUFACTURING USES A NORMAL COST SYSTEM AND HAD THE FOLLOWING DATA
AVAILABLE FOR 2010:
Direct materials purchased on account…
arrow_forward
Budget Performance Report
Genie in a Bottle Company (GBC) manufactures plastic two-liter bottles for the beverage industry. The cost standards per 100 two-liter bottles are as follows:
Cost Category Standard Cost per 100 Two-Liter Bottles
Direct labor $2.00Direct materials 9.10Factory overhead 0.55Total $11.65At the beginning of July, GBC management planned to produce 400,000 bottles. The actual number of bottles produced for July was 406,000 bottles. The actual costs for July of the current year were as follows:
Cost Category Actual Cost for the Month Ended July 31
Direct labor $7,540Direct materials 35,750Factory overhead 2,680Total…
arrow_forward
Cost of goods sold budgetQuetzaltenango Candle Inc. budgeted production of 685,000 candles for March. Each candle requires molding. Assume that 6 minutes are required to mold each candle. If molding labor costs$15 per hour, determine the direct labor cost budget for March. Wax is required to produce acandle. Assume 342,000 pounds of material will be purchased during March. The candlewax costs$120 per pound.Prepare• a cost of goods sold budget for Quetzaltenango Candle Inc. using the information above. Assume the estimated inventories on March 1 for finished goods and work in process wei$300,000 and $41,250, respectively and direct materials wax inventory of 15,000 pounds. Alsoassume the desired inventories on March 31 for finished goods and work in process were$200,000 and $28,500, respectively and directmaterials wax inventory of 14,500 pounds.• Factory overhead was budgeted at $400,000. For those boxes in which you must enter subtracted ornegative numbers use à minus sign.…
arrow_forward
im
Anderson Foods produces spécialty soup sold in jars. The projected sales in
dollars and jars for each quarter of the upcoming year are as follows:
Total sales
Number of jars
sold
revenue
1st quarter.... S
182,000
150,000
2nd quarter... S 210,000
182,500
A
3rd quarter $ 257,000
213,000
4th quarter $ 197,000
162,000
Prepare the production budget by first calculating the total units needed, then calculate the units to produce.
Anderson Foods
Production Budget
For the Quarters in the Upcoming Year
Quarter 1 Quarter 2 Quarter 3
Quarter 4
Year
Unit sales
Plus: Desired ending inventory
Total needed
Less: Beginning inventory.
Units to produce
n
HA
CIES
Anderson anticipates selling 223,000 jars with total sales revenue of
$267,000 in the first quarter of the year following the year given in the
preceding table. Anderson has a policy that the ending inventory of jars
must be 25% of the following quarter's sales.
Requirement
Prepare a production budget for the year that shows the number of…
arrow_forward
H-3
arrow_forward
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning
Related Questions
- are the answers correct?arrow_forwardA-6arrow_forwardGold Star Rice, Limited, of Thailand exports Thai rice throughout Asia. The company grows three varieties of rice—White, Fragrant, and Loonzain. Budgeted sales by product and in total for the coming month are shown below: Dollar sales to break-even = Fixed expenses ÷ CM ratio = $223,600 ÷ 0.52 = $430,000 As shown by these data, net operating income is budgeted at $145,600 for the month and the estimated break-even sales is $430,000. Assume that actual sales for the month total $710,000 as planned; however, actual sales by product are: White, $227,200; Fragrant, $284,000; and Loonzain, $198,800. Required: Prepare a contribution format income statement for the month based on the actual sales data. Compute the break-even point in dollar sales for the month based on your actual data.arrow_forward
- Problem solving 41A. Great Lakes Inc. makes and sells t-shirts. Each t-shirt uses 1.5 metres of fabric. Budgeted production of t-shirts in units for the next five months is as follows: May June Budgeted production 32,000 28,000 The company wants to maintain monthly ending inventories of fabric equal to 15% of the following month's budgeted production needs. The cost of fabric is $3.50 per metre. Prepare a direct materials purchases budget for the month of July. July August September 26,000 24,000 22,000 41B. Camping Out Co. manufactures down sleeping bags. Each sleeping bag requires 4 kilograms of down and takes .3 hours of direct labour. The standard cost of the down used by Camping Out is $8 per kilogram and the standard labour cost is $10 per hour. In November, Camping Out purchased 15,000 kilograms of down for $120,750. During the year, the company manufactured 4,000 sleeping bags. Payroll reported a total of 1,480 direct labour hours at a cost of $14,060. Instructions a. b.…arrow_forward7. Question Content Area Direct Materials Purchases Budget: Direct Labor Budget Crescent Company produces stuffed toy animals; one of these is “Arabeau the Cow.” Each Arabeau takes 0.20 yard of fabric (white with irregular black splotches) and 10 ounces of polyfiberfill. Fabric costs $3.40 per yard and polyfiberfill is $0.05 per ounce. Crescent has budgeted production of Arabeaus for the next four months as follows: Units October 41,000 November 80,000 December 60,000 January 40,000 Inventory policy requires that sufficient fabric be in ending monthly inventory to satisfy 20 percent of the following month’s production needs and sufficient polyfiberfill be in inventory to satisfy 40 percent of the following month’s production needs. Inventory of fabric and polyfiberfill at the beginning of October equals exactly the amount needed to satisfy the inventory policy. Each Arabeau produced requires (on average) 0.10 direct labor hour. The average cost of direct labor is $15…arrow_forwardGreen Garden Supply budgeted three hours of direct labour per unit at $20.00 per hour to produce 500 units of product. The 500 units were completed using 1,600 hours of direct labour at $20.50 per hour. What is the direct labour price variance at Green Garden Supply? A. $800 favourable B. $750 unfavourable OC. $800 unfavourable D. $750 favourablearrow_forward
- Smart Manufacturing budgeted costs for 50,000 linear feet of block are: Fixed manufacturing costs $24,000 per month Variable manufacturing costs $16.00 per linear foot Smart installed 40,000 linear feet of block during March. How much is budgeted total manufacturing costs in March? Group of answer choices $640,000 $824,000 $664,000 $800,000arrow_forwardGeneral Account Subjects Questionsarrow_forwardI'm having trouble figuring out the total required production in units and the total estimated cost in this problem.arrow_forward
- Budget Performance Report Salisbury Bottle Company manufactures plastic two-liter bottles for the beverage industry. The cost standards per 100 two-liter bottles are as follows: Cost Category Standard Costper 100 Two-LiterBottles Direct labor $1.20 Direct materials 6.50 Factory overhead 1.80 Total $9.50 At the beginning of March, Salisbury’s management planned to produce 500,000 bottles. The actual number of bottles produced for March was 525,000 bottles. The actual costs for March of the current year were as follows: Cost Category Actual Cost for theMonth Ended March 31 Direct labor $6,550 Direct materials 33,800 Factory overhead 9,100 Total $49,450 a. Prepare the March manufacturing standard cost budget (direct labor, direct materials, and factory overhead) for Salisbury, assuming planned production. Salisbury Bottle Company Manufacturing Cost…arrow_forwardTwo grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a popular perfume made by a company in western Siberia. The cost of the musk oil is $1.60 per gram. Budgeted quarterly production of Mink Caress is given below for Year 2 and the first quarter of Year 3: Budgeted production, in bottles First 76,000 Year 2 Units of raw materials to be purchased Unit cost of raw materials Cost of raw materials to purchased Second Third Fourth 106,000 166,000 116,000 The inventory of musk oil at the end of a quarter must equal 20% of the following quarter's production needs. A total of 30,400 grams of musk oil will be on hand to start the first quarter of Year 2. Required: Prepare a direct materials budget for musk oil, by quarter and in total, for Year 2. Units of raw materials needed per unit of finished goods Units of raw materials needed to meet production Total units of raw materials needed Mink Caress Direct Materials Budget - Year 2 Second First Quarter Year 3 First 86,000 Third…arrow_forwardAlpesharrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage Learning

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning