ACCT 701 ICQ for Module 02 SOLUTIONS
pdf
keyboard_arrow_up
School
Center of Academics, Bann *
*We aren’t endorsed by this school
Course
200
Subject
Accounting
Date
Nov 24, 2024
Type
Pages
5
Uploaded by CountAlbatrossMaster872
ACCT 701:
In-Class Questions for Module 02
SOLUTIONS
Page 1 of 5
Problem 1-24 (Static) Different Cost Classifications for Different Purposes [LO1-1, LO1-2, LO1-3,
LO1-4, LO1-5]
Dozier Company produced and sold 1,000 units during its first month of operations. It reported the
following costs and expenses for the month:
Required:
1. With respect to cost classifications for preparing financial statements:
a. What is the total product cost?
1a. The total product cost is computed as follows:
Direct materials
..............................................................................................
$ 69,000
Direct labor
.....................................................................................................
35,000
Total manufacturing overhead
........................................................................
43,000
Total product cost
...........................................................................................
$147,000
b. What is the total period cost?
1b.
The total period cost is computed as follows:
Total selling expense
................................................................................
$30,000
Total administrative expense
....................................................................
29,000
Total period cost
........................................................................................
$59,000
2. With respect to cost classifications for assigning costs to cost objects:
a. What is total direct manufacturing cost?
2a.
The total direct manufacturing cost is computed as follows:
Direct materials
.........................................................................................
$
69,000
Direct labor
...............................................................................................
35,000
Total direct manufacturing cost
.................................................................
$104,000
b. What is the total indirect manufacturing cost?
2b.
The total indirect manufacturing cost is computed as follows:
Variable manufacturing overhead
.............................................................
$15,000
Fixed manufacturing overhead
.................................................................
28,000
Total indirect manufacturing cost
..............................................................
$43,000
Part 3 is on the next page
ACCT 701:
In-Class Questions for Module 02
SOLUTIONS
Page 2 of 5
3. With respect to cost classifications for manufacturers:
a. What is the total manufacturing cost?
3a.
The total manufacturing cost is computed as follows:
Direct materials
.........................................................................................
$ 69,000
Direct labor
...............................................................................................
35,000
Total manufacturing overhead
..................................................................
43,000
Total manufacturing cost
...........................................................................
$147,000
b. What is the total nonmanufacturing cost?
3b.
The total nonmanufacturing cost is computed as follows:
Total selling expense
................................................................................
$30,000
Total administrative expense
....................................................................
29,000
Total nonmanufacturing cost
.....................................................................
$59,000
c. What is the total conversion cost and prime cost?
3c.
The total conversion cost is computed as follows:
Direct labor
...............................................................................................
$35,000
Total manufacturing overhead
..................................................................
43,000
Total conversion cost
................................................................................
$78,000
The total prime cost is computed as follows:
Direct materials
.........................................................................................
$ 69,000
Direct labor
...............................................................................................
35,000
Total prime cost
.........................................................................................
$104,000
Parts 4 and 5 are on the next page.
ACCT 701:
In-Class Questions for Module 02
SOLUTIONS
Page 3 of 5
4. With respect to cost classifications for predicting cost behavior:
a. What is the total variable manufacturing cost?
4a.
The total variable manufacturing cost is computed as follows:
Direct materials
.........................................................................................
$ 69,000
Direct labor
...............................................................................................
35,000
Variable manufacturing overhead
.............................................................
15,000
Total variable manufacturing cost
.............................................................
$119,000
b. What is the total fixed cost for the company as a whole?
4b.
The total amount of fixed cost for the company as a whole is computed as follows:
Fixed manufacturing overhead
.................................................................
$28,000
Fixed selling expense
...............................................................................
18,000
Fixed administrative expense
...................................................................
25,000
Total fixed cost
..........................................................................................
$71,000
c. What is the variable cost per unit produced and sold?
4c.
The variable cost per unit produced and sold is computed as follows:
Direct materials
.........................................................................................
$
69,000
Direct labor
...............................................................................................
35,000
Total variable manufacturing overhead
....................................................
15,000
Variable selling expense
...........................................................................
12,000
Variable administrative expense
...............................................................
4,000
Total variable cost (a)
...............................................................................
$135,000
Number of units produced and sold (b)
....................................................
1,000
Variable cost per unit produced and sold (a)
÷
(b)
...................................
$135
5. With respect to cost classifications for decision making:
a. If Dozier had produced 1,001 units instead of 1,000 units, how much incremental manufacturing cost
would it have incurred to make the additional unit?
5a.
The incremental manufacturing cost is computed as follows:
Direct materials
.........................................................................................
$
69,000
Direct labor
...............................................................................................
35,000
Variable manufacturing overhead
.............................................................
15,000
Total incremental cost (a)
.........................................................................
$119,000
Number of units produced and sold (b)
....................................................
1,000
Incremental cost per unit produced (a)
÷
(b)
...........................................
$119
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
- Access to all documents
- Unlimited textbook solutions
- 24/7 expert homework help
ACCT 701:
In-Class Questions for Module 02
SOLUTIONS
Page 4 of 5
Case 1-26 (Static) Cost Classification and Cost Behavior [LO1-1, LO1-2, LO1-3, LO1-4]
The Dorilane Company produces a set of wood patio furniture consisting of a table and four chairs. The
company has enough customer demand to justify producing its full capacity of 2,000 sets per year.
Annual cost data at full capacity follow:
{see left most column below}
Required:
1. Enter the dollar amount of each cost item under the appropriate headings. Note that each cost item is
classified in two ways: first, as variable or fixed with respect to the number of units produced and sold;
and second, as a selling and administrative cost or a product cost. (If the item is a product cost, it should
also be classified as either direct or indirect.)
2. Compute the average product cost of one patio set.
3. Assume that production drops to only 1,000 sets annually. Would you expect the average product cost
per set to increase, decrease, or remain unchanged?
ACCT 701:
In-Class Questions for Module 02
SOLUTIONS
Page 5 of 5
Chapter 1: Applying Excel
Download the Applying Excel SOLUTION FILE from Module 02, sub-folder 3 inside e.Centennial.
Related Documents
Related Questions
Need help with this financial accounting question
arrow_forward
General Accounting Question get solution
arrow_forward
Need answer financial accounting question
arrow_forward
Do fast and correct answer for this general accounting question
arrow_forward
Problem 3-11 (Algo) T-Account Analysis of Cost Flows [LO3-2, LO3-3, LO3-4]
Selected T-accounts of Moore Company are given below for the just completed year:
Raw Materials
Bal. 1/1
35,000
Credits
?
Debits
160,000
Bal. 12/31
45,000
Manufacturing Overhead
Debits
188,400
Credits
?
Work in Process
Bal. 1/1
40,000
Credits
530,000
Direct materials
110,000
Direct labor
210,000
Overhead
218,400
Bal. 12/31
?
Factory Wages Payable
Debits
225,000
Bal. 1/1
19,000
Credits
220,000
Bal. 12/31
14,000
Finished Goods
Bal. 1/1
60,000
Credits
?
Debits
?
Bal. 12/31
90,000
Cost of Goods Sold
Debits
?
Required:
1. What was the cost of raw materials used in production during the year?
2. How much of the materials in (1) above consisted of indirect materials?
3. How much of the factory labor cost for the year consisted of indirect labor?
4. What was the cost of…
arrow_forward
Provide correct solution for this question
arrow_forward
Please explain and give correct and typed answer
arrow_forward
need well explained computed answer for each steps and calculation answer in text form describe and explain each calculation and part
arrow_forward
Required information
[The following information applies to the questions displayed below.]
Felix & Company reports the following information.
Units Produced Total Costs
Period
1
2
0
400
$ 2,525
3,325
3
800
4,125
4
1,200
4,925
5
1,600
5,725
6
2,000
6,525
7
2,400
7,325
8
2,800
8,125
9
3,200
8,925
10
3,600
9,725
(1) Use the high-low method to estimate the fixed and variable components of total costs.
(2) Estimate total costs if 3,000 units are produced.
High-Low method - Calculation of variable cost per unit
Total cost at the high point
Variable costs at the high point
Volume at the high point
Variable cost per unit
Total variable costs at the high point
Total fixed costs
Total cost at the low point
Variable costs at the low point
Volume at the low point
Variable cost per unit
Total variable costs at the low point
Total fixed costs
High-Low method - Calculation of fixed costs+
(2) Estimated cost if 3,000 units are produced:
Estimated total cost
arrow_forward
Cost Accounting assignment
1) Mixed cost – high-low method analysis
Byrnes Company accumulated the following data concerning a mixed cost, using units produced
as the activity level.
Month
Units produced
Total cost
$14,740
$13,250
March
9,800
8,500
April
May
7,000
7,600
8,100
$11,100
$12,000
$12,460
June
July
a. Compute the variable-cost and fixed cost elements using the high-low method.
b. Using the information from your answer to part (a), write the cost formula.
c. Estimate the total cost if the company produces 8,000 units.
arrow_forward
Help pl
arrow_forward
i need this question answer General accounting
arrow_forward
Required information
Use the following information for the Exercises below. (Algo)
[The following information applies to the questions displayed below.]
Felix & Company reports the following information.
Period
Units Produced
Total Costs
1
0
$ 2,900
2
460
3,774
3
860
4,534
4
1,260
5,294
5
1,660
6,054
6
2,060
6,814
7
2,460
7,574
8
2,860
8,334
9
3,260
9,094
10
3,660
9,854
Exercise 21-6A (Algo) Appendix: Measuring costs using regression LO P1
Use spreadsheet software to use ordinary least-squares regression to estimate the cost equation, including fixed and variable cost
amounts.
Cost equation =
+
per unit
arrow_forward
Accounting
arrow_forward
O & https://ezto.mheducation.com/ext/map/index.html?_con=con&external_browser=0&launchUrl=https%253A%25 E
pter 1 Assignment i
Direct materials
Direct labor
Variable manufacturing overhead
Fixed manufacturing overhead
Fixed selling expense
Fixed administrative expense
Sales commissions
Variable administrative expense
Required information
[The following information applies to the questions displayed below.]
Martinez Company's relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units,
its average costs per unit are as follows:
Variable cost per unit sold
W
90%
Save & E=
Che
arrow_forward
Need Help with This Question
arrow_forward
Problem 2-62 (Static) Cost Concepts (LO 2-1, 6)
The accountant at Roland Industries provides you with the following information for the first quarter:
Direct labor costs
Direct materials inventory, January 1
Direct materials inventory, March 31
Direct materials purchased during the quarter
Finished goods inventory, January 1
Finished goods inventory, March 31
Manufacturing overhead for the quarter
Work-in-process inventory, January 1
Work-in-process inventory, March 31
Required:
a. Compute the following.
1. Total prime costs
2. Total conversion costs
3. Total manufacturing costs
4. Cost of goods manufactured
5. Cost of goods sold
$ 202,000
20,700
17,100
271,500
61,000
80,400
293,000
11,700
8,900
arrow_forward
AA
Period Ccb Home | bartl...
of 15
ezto.mheducation.com
22 my.post.edu...
Total variable cost
6- Unit 1-C...
Direct materials
Direct labor
Variable manufacturing overhead
Fixed manufacturing overhead
Fixed selling expense
Fixed administrative expense
Sales commissions
Variable administrative expense
Okay
Required information
[The following information applies to the questions displayed below.]
Martinez Company's relevant range of production is 7,500 units to
12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its average
costs per unit are as follows:
G what is the h...
Average Cost
per Unit
$7.00
$ 4.50
$ 1.40
$ 4.00
$ 4.00
$ 2.10
$ 1.10
$ 0.55
+
Init 1 - C...
You
6. If 12,500 units are produced and sold, what is the total amount of variable costs
related to the units produced and sold? (Do not round intermediate calculations.)
00
ct
arrow_forward
Solve general accounting question
arrow_forward
Period Ccb Home | bartl...
of 15
!
2
Required information
[The following information applies to the questions displayed below.]
my.post.edu... X 9- Unit 1 - C...
Martinez Company's relevant range of production is 7,500 units to
12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its average
costs per unit are as follows:
Direct materials
Direct labor
Variable manufacturing overhead
Fixed manufacturing overhead
Fixed selling expense
Fixed administrative expense
Sales commissions
Variable administrative expense
Total fixed manufacturing cost
Okay
3
9. If 8,000 units are produced, what is the total amount of fixed manufacturing cost
incurred to support this level of production?
4
5
G what is the h... Init 1 - C...
CO
6
7
Average Cost
per Unit
$ 7.00
$ 4.50
$ 1.40
$ 4.00
$ 4.00
$ 2.10
$ 1.10
$ 0.55
You
8
9
0
ct
de
arrow_forward
Question 5
Mr. A is a garment manufacturer and has given the following details for calculating the
total cost for the period:
Direct materials from requisition R-20: $1,000
Direct labor from Time ticked T-29: $150
Estimated Overhead: $300
No Chatgpt other
wise I will give
unhelpful rating
Determine the Total cost for the period from the given information.
arrow_forward
answer please with workings answer in text
arrow_forward
Please confirm my answer is correct
arrow_forward
Online teachin X
/v2.cengagenow.com/ilm/takeAssignment/takeAssignmentMain.do?invoker%3D&takeAssignmentSes
The manufacturing costs of Carrie Industries for the first three months of the year are provided belo
Total Cost
Production
January
$93,300
2,300 units
February
115,500
3,100
March
79,500
1,900
a. Using the high-low method, determine the variable cost per unit.
per unit
b. Using the high-low method, determine the total fixed costs.
%24
arrow_forward
Please do not give solution in image format thanku
arrow_forward
Please do not give solution in image format thanku
arrow_forward
provide answer accounting question
arrow_forward
General Accounting Question please answer do fast
arrow_forward
Need a&b plz
arrow_forward
Financial Accounting
arrow_forward
Please help me with show all calculation thanku
arrow_forward
karan
subject-Accounting
arrow_forward
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Accounting
Accounting
ISBN:9781337272094
Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:Cengage Learning,
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:9781337619202
Author:Hall, James A.
Publisher:Cengage Learning,
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...
Accounting
ISBN:9780134475585
Author:Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:PEARSON
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:9781259722660
Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:McGraw-Hill Education
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781259726705
Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:McGraw-Hill Education
Related Questions
- Do fast and correct answer for this general accounting questionarrow_forwardProblem 3-11 (Algo) T-Account Analysis of Cost Flows [LO3-2, LO3-3, LO3-4] Selected T-accounts of Moore Company are given below for the just completed year: Raw Materials Bal. 1/1 35,000 Credits ? Debits 160,000 Bal. 12/31 45,000 Manufacturing Overhead Debits 188,400 Credits ? Work in Process Bal. 1/1 40,000 Credits 530,000 Direct materials 110,000 Direct labor 210,000 Overhead 218,400 Bal. 12/31 ? Factory Wages Payable Debits 225,000 Bal. 1/1 19,000 Credits 220,000 Bal. 12/31 14,000 Finished Goods Bal. 1/1 60,000 Credits ? Debits ? Bal. 12/31 90,000 Cost of Goods Sold Debits ? Required: 1. What was the cost of raw materials used in production during the year? 2. How much of the materials in (1) above consisted of indirect materials? 3. How much of the factory labor cost for the year consisted of indirect labor? 4. What was the cost of…arrow_forwardProvide correct solution for this questionarrow_forward
- Please explain and give correct and typed answerarrow_forwardneed well explained computed answer for each steps and calculation answer in text form describe and explain each calculation and partarrow_forwardRequired information [The following information applies to the questions displayed below.] Felix & Company reports the following information. Units Produced Total Costs Period 1 2 0 400 $ 2,525 3,325 3 800 4,125 4 1,200 4,925 5 1,600 5,725 6 2,000 6,525 7 2,400 7,325 8 2,800 8,125 9 3,200 8,925 10 3,600 9,725 (1) Use the high-low method to estimate the fixed and variable components of total costs. (2) Estimate total costs if 3,000 units are produced. High-Low method - Calculation of variable cost per unit Total cost at the high point Variable costs at the high point Volume at the high point Variable cost per unit Total variable costs at the high point Total fixed costs Total cost at the low point Variable costs at the low point Volume at the low point Variable cost per unit Total variable costs at the low point Total fixed costs High-Low method - Calculation of fixed costs+ (2) Estimated cost if 3,000 units are produced: Estimated total costarrow_forward
- Cost Accounting assignment 1) Mixed cost – high-low method analysis Byrnes Company accumulated the following data concerning a mixed cost, using units produced as the activity level. Month Units produced Total cost $14,740 $13,250 March 9,800 8,500 April May 7,000 7,600 8,100 $11,100 $12,000 $12,460 June July a. Compute the variable-cost and fixed cost elements using the high-low method. b. Using the information from your answer to part (a), write the cost formula. c. Estimate the total cost if the company produces 8,000 units.arrow_forwardHelp plarrow_forwardi need this question answer General accountingarrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education
Accounting
Accounting
ISBN:9781337272094
Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:Cengage Learning,
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:9781337619202
Author:Hall, James A.
Publisher:Cengage Learning,
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...
Accounting
ISBN:9780134475585
Author:Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:PEARSON
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:9781259722660
Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:McGraw-Hill Education
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781259726705
Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:McGraw-Hill Education