
Concept explainers
A series circuit has individual resistor values of

Total resistance of the series circuit
Answer to Problem 1RQ
The total resistance of the series circuit is 707 Ω.
Explanation of Solution
Description:
In a series circuit, the current flow has only one path. Hence, the total resistance offered to the flow of current is equal to the sum of each individual resistance in the circuit.
According to the given data, there are five individual resistances present in the series circuit. These may be designated as,
• R1 = 200 Ω
• R2 = 86 Ω
• R3 = 91 Ω
• R4 = 180 Ω
• R5 = 150Ω
The total resistance RT may be calculated as,
RT = R1+R2+R3+R4+R5
= 200 Ω +86Ω +91Ω +180Ω +150Ω
= 707 Ω
Conclusion:
Hence, the total resistance of the series circuit is 707 Ω.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 6 Solutions
Delmar's Standard Textbook of Electricity (MindTap Course List)
- A plane wave in a nonmagnetic medium has E = 50 sin (10% + 2z) a, V/m. Find (a) The direction of wave propagation (b) λ, f, and ε, (c) H Answer: (a) along -z direction, (b) 3.142 m, 15.92 MHz, 36, (c) 0.7958 sin(10% + 2z) a A/m.arrow_forwardThe magnetic field component of a plane wave in a lossless dielectric is = (a) If μ, 1, find ε,. H = 30 sin (2 × 10 - 5x) a, mA/m (b) Calculate the wavelength and wave velocity. (c) Determine the wave impedance. (d) Determine the polarization of the wave. (e) Find the corresponding electric field component. (f) Find the displacement current density.arrow_forwardMedium characterized by, σ = 0,μ = 2μ。 and e = 56 .If H = 2 cos(wt-3y) azcalculateE, warrow_forward
- A uniform wave in air has E10 cos (2 × 10°t - ẞz) a, (a) Calculate ẞ and λ. (b) Sketch the wave at z = 0, №4. (c) Find H.arrow_forwardengineering electromagnetics subjectarrow_forwardD8.2. The field B = -2ax + 3ay + 4a, mT is present in free space. Find the vector force exerted on a straight wire carrying 12 A in the aAB direction, given A(1, 1, 1) and: (a) B(2, 1, 1); (b) B(3, 5, 6). Ans. -48ay +36a, mN; 12ax - 216ay + 168az mNarrow_forward
- 3 In a certain medium If μ = - E = 10 cos (2 x 10't ẞx)(a, + a.) V/m 50μo, ε = 28, and σ 0, find ẞ and H.arrow_forwardA plane wave propagating through a medium with &,,-8 μr = 2 nas: E = 0.5 e-j0.33z sin (108 t - Bz) ax V/m. Determine (a) ẞ (b) The loss tangent (c) Wave impedance (d) Wave velocity (e) H fieldarrow_forwardIn a medium, E = 16e 0.05x sin (2 x 102x) a₂ V/m find: (a) the propagation constant, (b) the wavelength, (c) the speed of the wave, (d) the skin depth.arrow_forward
- Delmar's Standard Textbook Of ElectricityElectrical EngineeringISBN:9781337900348Author:Stephen L. HermanPublisher:Cengage Learning
